Hĺbka vŕtanej studne

Ako správne stanoviť hĺbku studne, jej výstroj a celé prevedenie.

Každá vŕtaná studňa je individuálne dielo, ktoré sa realizuje na základe podložia a lokality vŕtanej geológie. Dôležitým kritériom je tiež použiteľnosť objednávateľa a to hlavne objem čerpanej vody za hodinu, alebo na deň. V zásade platí, že je potrebné vyhľadať a navŕtať tzv. hydrogeologický kolektor podzemnej vody, čo tvorí výdatný podzemný prameň, alebo jazero. Hĺbka takýchto prvopočiatočných kolektorov je na úrovni 10-40m v závislosti na lokalite aj viac. Ak sa rozhodnete pre vŕtanú studňu, ktorú chcete používať dlhé desaťročia a čerpať z nej kryštálovo čistú vodu jednoznačne plánuje hĺbku vrtu niekde okolo 20-30m.

Slovenská legislatíva rozdeľuje dva typy vrtov. Do 30m a nad 30m. Pri vrtoch nad 30m je potrebná dokumentácia, ktorá časovo predĺži realizáciu diela. Pri vrtoch do 30m je to podstatne jednoduchšie. Odporúčame preto vŕtanie studne pre jej návratnosť, rentabilitu a účel na úrovni 25-30m. Samozrejme platí zásada, že v tejto hĺbke bude voda. Ak sa nenarazí požadovaný prameň do hĺbky 30, ale viac nič sa nedeje, vŕtať sa dá ďalej, je však potrebné po vykonaní vrtu vykonať administratívny úkon, ktorý zabezpečuje naša spoločnosť.

Studne sa vŕtajú pod úroveň hydrogeologického kolektora, aby sa dosiahla dostatočná zásoba vody počas celodenného požadovaného čerpania.

Výška zásoby vody, vodný stĺpec.

  • Chatka, záhrada: výška vodného stĺpca by sa mala pohybovať niekde okolo 16 - 20m
  • Rodinné domy a malé objekty: výška vodného stĺpca sa pohybuje na úrovni 20 - 30m
  • Veľké objekty a firmy: výška vodného stĺpca na úrovni 30 - 40m

Pri lokalitách ako je napr. Žitný ostrov, alebo podložie tvorené štrkom v ktorom sa nachádzajú nevyčerpateľné jazerá tieto údaje neplatia. Tu je možné realizovať výšku vodného stĺpca aj 10m.

Príklad:
Ak staviate rodinný dom, budete potrebovať vodný stĺpec minimálne 20m, aby ste sa vyhli prípadným problémom pri zmene pohybu podpovrchovej vody, alebo poklesu hladiny v suchom letnom období. Povedzme že hladinu vody narazíme na úrovni 10m. Podložie bude skalnaté a tak potrebujeme vytvoriť celkový vrt o hĺbke 30m. 10 + 20
Pri realizácií diela si dohodnite s dodávateľom dopredu, aký vysoký vodný stĺpec požadujete. Prípadne sa obráťte na susedov vo Vašej lokalite v akej hĺbke sa nachádza voda. Tak budete jednoducho vedieť, aký hlboký vrt požadujte a pri výbere dodávateľskej firmy konzultuje Vaše požiadavky.

Na našom trhu je viacero firiem, ktoré realizujú vŕtané studne, ale polovica z nich nedokáže realizáciu diela v skale do hĺbky 30m. Navŕtajú Vám 17m a povedia že je to dobre. Podľa skúsenosti a našej odbornosti to dobre nie je. Voľba je ale vždy na Vás.

V prípade potreby získať viac informácií nás kontaktuje, radi Vám zodpovieme otázky aj telefonicky.